Kulturystyka to dziedzina sportu w której jedną z najważniejszych substancji w diecie są aminokwasy. Dobrze zaplanowana strategia działania sportowca w kulturystyce jest kluczowym elementem aby osiągnąć wysokie wyniki. Do tych działań wlicza się: dieta, suplementacja bez których nie można nawet marzyć o odpowiednich efektach.

Często kulturyści zapominają o powyższych działaniach. Regularnie chodzą na siłownie kilka razy w tygodniu, zrzucają zbędne kilogramy i oczekują, że masa mięśniowa sama się pojawi. Jednak to jest bardzo duży błąd. Bez odpowiedniej diety i suplementacji aminokwasowej, mięśnie nie są w stanie same urosnąć.

Najlepsze odżywki dla kulturystów zawierają tak cenne aminokwasy egzogenne. Przyjmowane SA one przez sportowców razem posiłkiem i jest to walina, leucyna i izoleucyna, ponieważ sam organizm nie jest w stanie ich zsyntezować.

Aminokwasy w diecie kulturysty skutecznie usprawniają trening. Podczas treningów siłowych na które kulturyści są ciągle narażeni białka mięśniowe szybko ulegają rozpadowi, a nie przyjmowanie dodatkowych aminokwasów powoduje redukcje tkanki mięśniowej co jest nie dopuszczalne w tej dziedzinie sportu.

A więc co daje kulturystom przyjmowanie aminokwasów?

·         1. Zapewniają prawidłową budowę białek mięśniowych,

·         2. Pobudzają syntezę białek,

·         3. Stwarzają środowisko anaboliczne do rozwoju mięśni,

·         4. Nie powodują utraty tkanki mięśniowej.